Fra 1. oktober får modulvogntog på inntil 25,25 meter som oppfyller gitte sporingskrav kjøre E6 mellom Fauske og Bognes.
Dette er den siste gjenværende strekningen på riksvegnettet i nord som ikke allerede er åpnet for denne typen vogntog. Endringen gir en mer sammenhengende transportkorridor mellom Nord- og Sør-Norge og reduserer behovet for omkjøringer via Sverige eller Lofoten.
– Vi har gjennomført vurderinger og testkjøringer før vi åpner for denne ordningen. Målet er å legge til rette for en mer effektiv godstransport, samtidig som trafikksikkerheten ivaretas. Når modulvogntogene kan bruke E6 gjennom Sørfold, slipper de lange omkjøringer via Lofoten. Det betyr også at det blir færre av de største vogntogene på fergesambandet mellom Bodø og Lofoten, noe som kan være en fordel både for kapasiteten på fergene og for andre reisende, sier sjefsingeniør Knut Hågensen i Statens vegvesen.